IMG_6476

“Książki sprawiają, że opisywane w nich historie i wyrażone opinie stają się twoimi i po skończonej lekturze nie jesteś już tym samym człowiekiem, jakim byłeś, kiedy ją zaczynałeś. Bardzo inteligentni ludzie napisali niektóre z tych stron; i jeśli potrafisz czytać z pokorą, cierpliwością i chęcią uczenia się, nigdy się nie zawiedziesz. Nawet to, czego się nie rozumie, utkwi ci w jakimś zakamarku głowy i czeka, żeby kiedyś w przyszłości nabrać sensu i zmienić się w rzeczy piękne i pożyteczne.”
Arturo PérezReverte – “Królowa Południa”

,,Nie będę czytać, nie chcę, książki są głupie, to coś dla lamusa. Bezsensu, wolę spędzać czas przed komputerem, tam przynajmniej coś się dzieje! Mam tu znajomych, tworzymy pewną społeczność, jest super! Po co mi jakiś marny kawałek papieru?” Czy na pewno ???

Ja LUBIĘ czytać. Liczy się wynik? Nie, nie dla mnie. Lepiej przeczytać jedną, dobrą książkę przez cały miesiąc, niż 10 słabych. W takim razie po co sięgać? Czytać to co wszyscy? A kim są ci wszyscy? Każdy z osobna jest inny, każdy ma własny wybór … z reguły.

Zatem zastanówmy się, co daje nam czytelnictwo.

 

Poszerzenie słownictwa? Pewnie! Punkt dla mnie! Chyba lepiej czujemy się posiadając bogatą paletę słów oraz budując coraz to lepsze i błyskotliwe sformułowania.

Zasady pisowni – świetny patent, dla tych którzy mają problemy z ortografią! Czytając zapamiętujesz sposób w jaki dane słowa się pisze.

 

Wyobraźnia, a raczej jest rozwój, o tym też warto wspomnieć. Ja staram się najpierw czytać, a później oglądać ekranizację jeśli takowa powstała. Zawsze się zastanawiam jak przedstawiona może być dana sytuacja czy jak wygląda bohater. Później świetnie jest sprawdzać czy miało się podobną wizję co reżyser filmu.

 

Mogę jeszcze napisać o podnoszeniu samooceny, kiedy w trakcie rozmowy zaczynasz błyskać elokwencją i znajomością różnych tematów. Mogę zwrócić Twoją uwagę, że czytanie poprawia pamięć, kształtuje charakter i uczy myśleć. Ale to co najlepsze brzmi RELAKS I ODPRĘŻENIE! Gdy wieczorem wracasz do domu, zmęczona, zestresowana i marzy Ci się chwila odpoczynku, to pozostaje tylko kubek herbaty i dobra książka, wtedy wszystkie problemy znikają 🙂

IMG_6473 IMG_6469 IMG_6452

I na koniec akcja pod hasłem “Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!”, która została uznana za najlepszą kampanię społeczną 2011 r. ——–> FACEBOOK
Skoro ogólnie czytanie w Polsce jest na tak niskim poziomie, to zastanawiam się, ile osób przeczytało całość mojego tekstu. Czy obejrzałaś tylko zdjęcia? Czy może jednak wytrzymałaś i doszłaś do końca? Jeśli tak, to możesz być z siebie dumna. Ja jestem z Ciebie dumna! Gratuluję 🙂

Do zobaczenia niebawem!

ZDJĘCIA – MAGDALENA BUKA BODUŁA