Przyzwyczaiłam się już do tego, że świat powoli coraz szybciej zasypia. Wstaje kiedy jest ciemno, zasypiam gdy jest ciemno. W końcu mamy późną jesień! Opatulam się w grube swetry i walczę ze sobą w sprawie ciepłej czapki na głowie. Codzienna szarość i zimny wiatr w twarz sprawia, że coraz częściej zaczynam myśleć o wiośnie. Jednak to zima zbliża się wielkimi krokami a święta już za miesiąc. Tak, zdecydowanie świąteczny okres trzyma mnie przy życiu! Myśl, że niedługo zacznę bawić się w tworzenie świątecznych kartek, szukanie prezentów i wypiekanie ciasteczek jest myślą przyjemną mimo zimna za oknem. Nie zmienia to faktu, że jeszcze mamy listopad, a był to miesiąc obfity dla mnie w inspiracje muzyczne! Playlista szalała, a ja z nią! Kilka idealnych kawałków, które jesiennie u mnie bardzo się sprawdzały przedstawiam Wam poniżej : ) Poza tym prezentuje również inne przyjemności, którym chętnie oddawałam się podczas tych ostatnich tygodni.

picmonkey-collage picmonkey-collage1

#music
Smacznie zaczynam od płyty Korteza ,,Bumerang”, która moim zdaniem dla wszystkich wrażliwców jest ideałem! Tyle tam uczuć i emocji! Słuchałam i słucham, w drodze na uczelnie, do szpitala, przed pójściem spać i wstając z samego rana. Niesamowita! Wszystko takie proste i minimalistyczne , teksty balansujące między bezpośrednią dosłownością a jednak abstrakcją. Barwa głosu urzekająca, matowa i czysta. Mam wrażenie, że ogromna szczerość bije od tego człowieka, dlatego ta płyta stała się bardzo bliska memu sercu.
Daria Zawialow, której zarówno głos, jak i włosy kocham! Tak samo białe jak moje! Już za sam kolor mogłabym zostać jej fanką, jednak ta wokalistka, którą poznałam za sprawą kawałka ,,Malinowy Chruśniak” stała się dla mnie kolejnym nowym odkryciem, który zaczęłam bacznie śledzić. I tak oto utwór ,,Kundel Bury” jest jednym z moich ulubieńców miesiąca. Jeśli lubicie muzykę alternatywną to polecam Wam zostać na dłużej z Darią i koniecznie zwróćcie uwagę na teledysk do wspomnianego przeze mnie powyżej utworu : )
Wrocławska grupa Mikromusic urzekła mnie już spory czas temu, ale po październikowym koncercie i moim pierwszym spotkaniu z Nimi twarzą w twarz stałam się niekwestionowaną fanką Ich muzyki. A ponieważ grupa ruszyła ze swoim nowym projektem Mikromusic Orkiestra, to radzę Wam śledzić Ich na bieżąco!
Za sprawą utworu ,,Wracam” trafiłam na polską grupę rockową Sorry Boys, która jest moim odkryciem tego miesiąca. 18 listopada wydali nową płytę, także liczę, że może pod choinkę, ktoś mi ją sprezentuje.
Natomiast z alternatywną muzyką Swiernalis zaznajomiłam się już w wakacje. Smutne i przejmujące teksty będące na swój sposób opowieścią o życiu 27-letniego wokalisty bardzo uderzyły w moją sferę emocjonalną. Śpiewane pięknym, głębokim, niskim głosem.
Tej jesienni polecam również nowy singiel Organka ,,Missisipi w ogniu”! Natalia Przybysz i utwór ,,Przez sen”, który stał się reakcją wokalistki na czarny protest, czy Krzysztof Zalewski i jego ,,Miłość, miłość”, czyli opowieść o tym jak rzeczywistość obciąża relacje. Gościnnie w teledysku wystąpiła również wspomniana przeze mnie powyżej Natalia.

picmonkey-collage5

#film
Jesiennie obejrzałam filmy, różniące się od siebie pod każdym względem. Niekwestionowanym numer jeden jest dla mnie ,,Dziewczyna z pociągu”, na którą czekałam chyba najbardziej. Za podstawę scenariusza posłużyła książka Pauli Hawkins o tym samym tytule. To opowieść ukazująca mroczne sekrety rodziny, która wydaje się idealną. Kto nie czytał książki i wybierze się na ten film po raz pierwszy koniec może być dla niego zaskakujący, ponieważ trudno przewidzieć, kto pełni rolę najczarniejszego charakteru. Dodam, że nie jest to tytułowa dziewczyna, która przez większą część filmu wydaje się być główną podejrzaną.
W filmie ,,Sprzymierzeni” widz zabrany jest na front II wojny światowej. Jest to historia brytyjskiego oficera wywiadu Maxa Vatana. Doskonale oddany nastój epoki, świetne zdjęcia i cudownie wykreowane postacie. Osobiście uwielbiam filmy robione w takim klimacie. A ponieważ kocham styl kobiet z tamtego okresu, oglądanie tej produkcji było dla mnie również przyjemnością.
,,Wołyń”. Pokazane w filmie okrucieństwo można traktować dosłownie. Rozcinane brzuchy ciężarnych kobiet, ludzie rozrywani poprzez przywiązanie do koni, odcięte siekierami głowy, nogi, ręce. Wszędzie krew i porozrzucane ciała. Bardzo wyraziste sceny ukazuje Smarzowski przedstawiając historię rzezi wołyńskiej. To produkcja wywołująca wiele emocji, dla mnie jako młodej kobiety, bardzo mocna. Z trudem mogłam patrzeć na niektóre sceny i nie ukrywam, że osobie bardzo wrażliwej ciężko będzie przebrnąć przez całość. Aczkolwiek uważam, że obowiązkiem każdej z Nas, jest zobaczenie tej produkcji filmowej.
Na koniec bardzo przyjemna komedia, czyli ,,Bridget Jones 3”. To petarda dobrego humoru. Idealna aby odreagować po dniu pełnym wrażeń, zrelaksować się, zapomnieć o stresie i odpocząć w towarzystwie szalonej bohaterki.

picmonkey-collage3 dsc08507

#momentforme Niestety kolorowe liście, które jeszcze z początkiem listopada gościły u mnie w ogrodzie, teraz odleciały razem z ptakami gdzieś, gdzie jest znacznie cieplej. Ponieważ uwielbiam spędzać czas na świeżym powietrzu, zawsze kiedy tylko mogę gościć w domu spędzam wolne chwile na huśtawce czytając czy słuchając muzyki. To miejsce, w którym czuje się bezpiecznie i  które sprawia, że się wyciszam. Jeśli również macie kawałek przyrody wokół domu to korzystajcie! Już za kilka miesięcy będzie tam pięknie!

dsc08478

dsc08605

#book
Zafascynowałam się ubiegłego miesiąca brytyjską pisarką Doris May Lessing, która również jest laureatką Nagrody Nobla. To autorka książek psychologicznych i obyczajowych z życia kobiet. Opisuje w nich kobiece doświadczenia, sytuacje i sprawy z którymi kobieta musi się zmagać podczas dnia codziennego. Jest odważna i bezkompromisowa w wyrażeniu swych myśli. To kobieta, która żyła w czasie wielkich przemian zarówno tych społecznych, politycznych, jak i obyczajowych. Tym wszystkim dzieli się z Czytelnikiem w swoich książkach. Ja jak na razie sięgnęłam po ,,Lato przed zmierzchem”. Nie chcę Wam tutaj streszczać fabuły. Jak się domyślacie główną bohaterką jest kobieta. Chciałabym tylko, aby Czytelniczki tego bloga, zaznajomiły się z literaturą proponowaną przez Lessing, bo myślę, że My same siebie do końca nie znamy, nie wiemy ile kobiecych stadium w nas drzemie. Lessing o nich pisze, odsłania to co kryje w sobie 20 czy 40 letnia kobieta. Wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć i napiszę, że naprawdę warto.
Poszłam po buty wracam z książkami. Jedną z zakupionych stała się ,,Slow life” Joanny Glogazy, którą możecie kojarzyć z bloga STYLEDIGGER . To książka, z którą zaplanujemy czas, znajdziemy chwile na odpoczynek, nauczymy się próbować nowych rzeczy, ale również rozwijać swoje pasje. Po przeczytaniu jej możemy spróbować nauczyć się żyć własnym tempem, ale w zgodzie ze sobą.
* Na sam koniec zostawiłam Harrego Pottera, którego jestem ogromną fanką! ,,HP i Przeklęte dziecko” czytamy bardzo szybko, bo nie jest to powieść, ale scenariusz sztuki teatralnej. Zapoznajemy się tutaj już z dorosłym Harrym, Hermioną i Ronem oraz ich dziećmi. Razem z Albusem i  Scorpius’em podróżujemy w czasie. Jest to część, która pozwala zapalonemu fanowi poznać dalsze losy jego ulubionej trójki przyjaciół i spędzić trochę czasu z ich potomstwem. Jednakże muszę podkreślić, że jest to dodatek i jeśli ktoś nie jest pasjonatem całej serii, to książka ta może go nie przekonać.

dsc08623dsc08627

ZDJĘCIA – ja i DARIA IWANEK