IMG_3176

Historii Krystiana Bali nie znałam. Z początku myślałam, że może za mało czytam, w końcu tak dziwna sprawa, a ja o niej nic nie wiem. Później okazało się, że wśród moich najbliższych znajomych nie ma nikogo, kto słyszałby coś na temat tej osoby. Nic dziwnego byliśmy wtedy dziećmi, nie mającymi nawet 10 lat. Do czytania o tego rodzaju faktach było nam daleko.  Ale, gdy teraz zobaczyłam zwiastun filmu ,,Amok” pierwsza myśl to muszę zapoznać się z tą produkcją. Druga – zaraz wracam do domu i zaczynam szperać w internecie, aby znaleźć więcej informacji. Podobno ciekawość to pierwszy stopień do piekła, z pewnością nie w tym wypadku.
Poszłam. Zobaczyłam film, który jest oparty na faktach, którego wydarzenia działy się kilkanaście lat temu we Wrocławiu. Pierwszy raz od jakiegoś czasu nie nudziłam się w kinie. Historia okazała się niezwykle wciągająca, ukazująca mroczną stronę ludzkiej natury. Śmiało mogę polecić Wam ten film.
Ale teraz próbuje sobie to składać w całość. Film, reportaże, które znalazłam w sieci, wywiady i jeszcze ta książka, którą chce przeczytać. Bo pójście na samą produkcję do kina jest zbyt proste. To pokazuje tylko jedną stronę – Balę jako mordercę.
Mimo wszystko bardzo zastanawia mnie jego postać. Jego osobowość. Oglądając film stworzyłam sobie pewne wyobrażenie o nim. Oglądając jeden z reportaży i mając na ekranie dokładnie tę osobę, moje wyobrażenie uległo pewnej zmianie. Bardzo intrygujący Ktoś, kogo trudno oceniać w kategoriach. Dla mnie jest to człowiek zagadka. Zastanawiam się co będzie za 10-15 lat, gdy opuści mury więzienia przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu. Jakim człowiekiem będzie i jak świat zareaguje na jego powrót. Zastanawia mnie również kwestia tego, ile zła w każdym z nas jest. Bo jeśli wydajesz się normalną osobą, a mimo wszystko jesteś zdolny to takich czynów, to co z tobą jest nie tak.

Możesz nie interesować się sprawami zabójstw (tak jak ja), wystarczy, że usłyszysz jakąś informacje w dzienniku czy przeczytasz w prasie i nie zbyt Cię to obejdzie. Ale ta sprawa tak bardzo skomplikowana, pozostawiająca mnóstwo pytań i jeszcze więcej braków w wyjaśnieniach mnie ostatnimi dniami bardzo pochłonęła. I wcale nie dziwi mnie, że światowe media się o tej historii rozpisywały. Bo o co tak naprawdę chodziło? Sława, pieniądze, miłość, zdrada czy chęć bycia w centrum uwagi? Każdemu z Was pozostawiam to pytanie bez odpowiedzi.

7820_1.7