Jaka jest kobieta delikatna?

IMG_0705Delikatność dzisiaj chyba mogłabym uważać za zapomnianą. Ciężko mi dostrzec ją w życiu codziennym, a co najgorsze ciężko mi zatrzymać ją w samej sobie. W świecie, w którym musisz być silna, nie masz czasu na łzy i wymaga się od Ciebie niezależności, delikatność gdzieś zanika, bo nie jest mile widziana.

Czym jest? Samo pojęcie jest dla mnie trudne do zdefiniowania. Bo delikatność nie objawia się tylko w wyglądzie, ale myślę, że głównie w sposobie zachowania. To jak traktujemy drugiego człowieka, jak się do niego odnosimy, jakie relacje prowadzimy, z czego potrafimy zrezygnować. Jest to także umiejętność postawienia się na miejscu innych, próba zrozumienia myślenia czy toku życia. Myślę, że delikatność to pewna osobista elastyczność, w której uczysz się drugiego człowieka, nawet nie do końca się z nim zgadzając.

Jaka jest kobieta delikatna? Jest niesamowicie naturalna, zauważalne jest to w jej wyglądzie i stylu bycia. To ktoś kulturalny, kto potrafi rozmawiać i słuchać. Jeśli nie do końca zgadza się z tym, co prezentuje druga strona to mówi o tym otwarcie, ale w taki sposób, żeby nie urazić niczyich uczuć. Ma na względzie dobro drugiego człowieka, chociaż nie wszystkie jego czyny usprawiedliwia. To kobieta, która posiada szacunek do siebie, jej tłem jest naturalna dobroć i głęboka znajomość serca drugiego człowieka. Jest osobą bardzo lubianą już od początku jakiejkolwiek znajomości z tego względu, że potrafi się dostosować. Mówi i słucha w taki sposób, że druga strona wierzy, że traktowana jest specjalnie. Cechą osoby bardzo delikatnej jest to, że potrafi kochać wszystkich, przez co urok delikatności staje się taki sam jak urok wdzięku i może być wabikiem w kontaktach z mężczyznami. Jest diwą, do której się wzdycha, o której się myśli i którą się zdobywa. To zdecydowanie klucz do serca takiej kobiety. Ona po prostu chce być zdobywaną, przez co wymaga sporej dawki uwagi i wykazania opiekuńczości.
Równowaga delikatności u takiej kobiety jest bardzo krucha i ma niestabilną pozycję. Wytrącenie jej z równowagi wprowadza ją w stan przeciwny. Dlatego wykazuje bardzo zmienne stany emocjonalne i skrajne zachowania.

Jak wygląda to obecnie? Mam wrażenie, że delikatność powoli zanika, przechodząc do lamusa. Teraz kiedy krzykliwość odgrywa pierwszorzędną rolę, kiedy musisz skrywać swoje prawdziwe emocje, cały czas udowadniać, że jesteś silna, by nie być postrzeganą jako ta słaba i naiwna, delikatność nie może mieć szans przebicia się. Staje się tłumiona i trzymana w ryzach. I nie jest to problem tylko mój, ale myślę, że sprawa dotyczy dużej liczby kobiet. Dlatego powstaje ten cykl wpisów, aby pokazać różne strony kobiecej duszy.

Jak według Was przejawia się delikatność? I czy rzeczywiście czasy wymagają od Nas tłumienia jej w sobie?

 
IMG_0717IMG_0747IMG_0883 IMG_0745IMG_0731IMG_0725 IMG_0856IMG_0837

IMG_0828 IMG_0886

ZDJĘCIA – PAULA SULIMA

10 Comments

Add Yours
 1. 1
  Kinga Marczak

  Fakt, wzór kobiety klasycznej i delikatnej coraz bardziej zanika co uważam że jest wielka strata dla społeczeństwa. Sama mocno inspiruje się kobietami lat 30 , w ich sposobie bycia i ubierania się – dla mnie bycie kobieta delikatna jest niesamowita sztuka (:

 2. 2
  Książki Dobre Jak Czekolada

  Tak jak piszesz, delikatność jest teraz rzadko spotykana. Chciałabym nazwać się kobietą tego typu, ale niestety tylko od czasu do czasu zdarzają mi się zachowania typowe dla tego rodzaju kobiet. Częściej udaję silną i jestem krzykliwa, tak jak to słusznie zauważyłaś.
  Zdjęcia są przepiękne, a szarość nadaje im wyjątkowego nastroju. 🙂

 3. 3
  Agssymi

  Kochana super to ujęłaś 🙂 My sądzimy, że każda kobieta ma w sobie chodź trochę delikatności. Masz rację trudno jest zdefiniować to pojęcie, ponieważ można je wszelako rozumieć 🙂 Ogółem uważamy siebie za osoby delikatne, ponieważ bardzo łatwo nas skrzywdzić 🙂 Buziak ;*

 4. 5
  Natasza Głogowska

  O tak, delikatność jest bardzo rzadko spotykana. Ja odbierałam ją zawsze w stylu bycia, jak i ubierania. Dla mnie są to kobiety bardzo inteligentne i kulturalne wobec innych, które potrafią się wyrazić w bardzo ładny sposób, taki dziewczęcy, bez bluzg.
  Również chyba należę trochę do takich delikatnych kobiet. Ale w moim wnętrzu czasem coś się kipi i wybucha. Wtedy jest koniec z delikatnością, za dużo we mnie nerwów chyba.
  Bardzo dobry wpis! Przepiękne zdjęcia, naturalne, pokazujące tą delikatność. :))

 5. 6
  Rebel

  Szkoda, ze co niektórzy zamiast delikatności, o której często zapominają, stawiają na brutalność. Coś w tym jest, ów ,”zachowanie” nie jest łatwe do określenia.
  ,,Jaka jest kobieta delikatna? Jest niesamowicie naturalna, zauważalne jest to w jej wyglądzie i stylu bycia. To ktoś kulturalny, kto potrafi rozmawiać i słuchać. Jeśli nie do końca zgadza się z tym, co prezentuje druga strona to mówi o tym otwarcie, ale w taki sposób, żeby nie urazić niczyich uczuć.” Nie wiem czy ujęłabym to lepiej w słowa. Zgadzam się z Toba w zupełności. Cóż, delikatność bywa uznawana za słabość, szkoda.

 6. 8
  Gabriela

  Szkoda, że delikatność uważana jest za słabość. Ja sama nie uważam się za osobę w 100% delikatną, ale jestem bardzo wrażliwą osobą. Wiele ludzi uważa to za ogromną słabość, ale dzięki temu pokazujemy, że mamy tak na prawdę uczucia 🙂

 7. 9
  Marta

  Świetnie wykonane zdjęcia, bardzo mi się podobają, gdyż wyglądają tak bardzo profesjonalnie. Delikatność moim zdaniem nadal jest obecna, jednak jest skrywana. Moim zdaniem ludzie coraz częściej stają się chamscy i wręcz brutalni względem drugiej osoby – zwłaszcza gdy są delikatni w środku. Działa to tak, bo nie chcą po prostu zostać zranieni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *