IMG_5718

Feministka. Jestem pewna, że tak odpowie ponad połowa moich znajomych. I jak już pójdzie to słowo w obieg, to dalej będą padać coraz to gorsze określenia. Skończy się na tym, że silną wcale nie jest tak dobrze być. Tylko czy tak naprawdę określenie kobiety silną jest dobrze rozumiane i czemu mężczyźni reagują na nie tak niechętnie?

Siła kobieca kojarzy mi się z mądrością życiową, z kobietą, która realizuje się w ramach własnej, dobrze pojętej kobiecości. Jest gotowa do tego, aby zasiąść w zarządzie na skórzanym fotelu, ale również poświęcić czas na wychowywanie dzieci i przekazywanie im wzorców. Nie rezygnuje w obliczu trudności, wie czego chce i nie boi się tego okazać.
Nie ma sensu wymagać od współczesnej kobiety, żeby siedziała w domu. Wiedziała o tym już Coco Chanel, która poprosiła Liebarda Balsaina (mężczyznę z którym żyła) o pożyczkę na wynajęcie lokalu na pracownię kapeluszniczą. Odczuwała wewnętrzną potrzebę rozwoju i wołała o własną karierę. Jednak początkowo kobietom, które borykały się z problemem określenia własnej wartości w świecie, nie przychodziło do głowy, że może być to tęsknota za działaniem, rozwojem, tworzeniem, znaczeniem i poczuciem większego sensu swojego istnienia niż patrzenie jak dorastają dzieci.
Dziś coraz bardziej zależy Nam na samorealizacji, akceptacji, przynależności i spełnieniu, czyli na realizacji wyższych potrzeb ludzkich. Nie wystarcza już ,,jakakolwiek praca” dla zarabiania pieniędzy. Chcemy poczucia sensu, spełnienia, świadomości wkładu. Pragniemy samodzielnie i konsekwentnie dążyć do wyznaczonych celów.

IMG_5731

IMG_5588

Sięgamy zatem po wiedzę, by móc wykorzystać ją zawodowo i prywatnie. Dzięki temu mamy kontrolę nad swoim życiem i nie pozwalamy, by ktoś decydował za Nas. Z niektórymi problemami jesteśmy w stanie poradzić sobie lepiej niż mężczyźni, choćby z stwarzaniem możliwości do rozwoju zawodowego kobiet przy jednoczesnej opiece nad dzieckiem. W jakiej pozycji Nas to stawia? Z całą pewnością myślę, że jako równoprawne partnerki do współpracy z mężczyznami.
Wielu z Nich zrozumiało, że nie mając kobiecych cech, skazani są na kontakty biznesowe z kobietami. Jesteśmy Ich niezastąpionymi i niezbędnymi współpracownikami.
Mimo wszystko są też tacy, którzy boją się silnych kobiet. Dlaczego? Ponieważ czują naszą siłę, są świadomi wykształcenia i zdolności interpersonalnych. Być może nie baliby się Nas, gdybyśmy inaczej postępowały. Może łagodniej? Może ciszej? Może mniej zaczepniej? Dlaczego się boją? Bo jesteśmy za ostre! Walczymy, krzyczymy, domagamy się, przybieramy groźne miny, poniżamy Ich i upokarzamy. Nie na tym polega siła kobiecości. To jest ten zły feminizm, o którym pisałam na początku, który widzą od razu moi znajomi, gdy tylko zaczynam ten temat.
Bo wszędzie tam, gdzie się da kobieta powinna emanować tym, co dla niej właściwe, czyli wrażliwością, współczuciem, łagodnością, delikatnością, miłością, umiłowaniem piękna i harmonii. Jednakże pewność siebie, swojego ciała, konsekwencja w działaniu, pracowitość oraz wiara we własne możliwości nie są tutaj wrogiem. Umiejętność korzystania z nich stawia kobietę w pozytywnym świetle! A cechy umysłu, a także Jej walory psychiczne i emocjonalne stają się tym właśnie, co jest szczególnie potrzebne w świecie.
Chociaż patrząc na dzisiejszą rzeczywistość, mam wrażenie, że i to jest wciąż jeszcze za mało – nasz świat potrzebuje więcej miłości! Potrzebna jest ona wszędzie. A kto, jak nie kobieta, potrafi zaspokoić tę potrzebę najlepiej? Świat potrzebuje jeszcze więcej dozy solidarności i zrozumienia potrzeb emocjonalnych różnych ludzi, co jest domeną kobiet. Potrzebuje wreszcie zdolności zarządzania wieloma projektami jednocześnie. I tę sztukę posiadłyśmy. Dajemy radę łączyć różne role, sprawdzamy się w różnych dziedzinach, także tych, które kiedyś były przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn. A jeśli trzeba potrafimy być piękne, subtelne i stworzone do wzajemnego uzupełniania się.

Chętnie dowiem się, jak według Was wygląda silna kobieta i czym się charakteryzuje? 

IMG_5604 IMG_5637 IMG_5642 IMG_5774 IMG_5763 IMG_5709 IMG_5676

ZDJĘCIA – DARIA IWANEK