IMG_8823

,,Była to złota, dojrzałością pachnąca jesień. Najpiękniejsza z pór roku, zadumana pogodną zadumą zrozumienia i ciszy, wspaniała w mądrym uśmiechu do opadających z niej złotych i purpurowych liści, w uśmiechu do przemijającego porywu wiosennej młodości i rozkwitu lata. Najmądrzejsza z pór roku, zapatrzona w głębię tajemnic natury, spokojna, że znowu przyjdzie kwiecisty szych wiosny i znowu bujna radość lata, by przygotować jej odwieczny powrót, powrót ciężarnej nowym płodem jesieni, że znowu odda go światu, a sama, wolna już od trosk, zanurzy się w pogodzie rozmyślań.
Z bladobłękitnego stropu znikły już dawno klucze żurawi. Odleciały stada ptactwa koczowniczego, a w wysokich koronach drzew wróble odbywały swe hałaśliwe wiece, jakby naradzając się, czy zostać, czy też pofrunąć w ślad za tamtymi”.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Najpiękniejsza i moja ulubiona. Tajemnicza, gdy z rana mogę obserwować płynącą mgłę. Magiczna, gdy słyszę uderzające krople deszczu w szyby okna. I spokojna, gdy zostawia ostatnie promienie słońca na mojej twarzy.

Jest listopad. Przyroda powoli zasypia, by móc obudzić się wiosną. I mam wrażenie, że ludzie też zasypiają, zapominając o jednym z najcudowniejszych okresów w roku. Bo choć dzień trwa teraz znacznie krócej, to serwuje nam piękne zjawiska pogodowe i malownicze widoki. Dlatego może warto wybrać się na spacer. Zatrzymać. I rozejrzeć wokół.

5 powodów, dla których warto pójść na spacer:

  1. Poprawa samopoczucia. Spacery zdecydowanie mają właściwości odprężające. Pomagają odreagować stres i zrelaksować się. Idealnie sprawdzają się w przerwie od nauki podczas sesji ; ) pozwalają również wyciszyć emocje, uspokoić się, zapomnieć o problemach, odpocząć.
  2. Samo zdrowie! Okazuje się, że jest sporo plusów  wynikających z wędrówek po lesie czy parku, m.in. spacerowanie sprzyja dotlenieniu, poprawia jędrność ciała, wspomaga odchudzanie czy wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepszy przepływ krwi. Po dłużej przechadzce mamy również spokojniejszy sen.
  3. Przemyślenia. To chyba najlepszy punkt programu! Coś w rodzaju terapii, ale bez specjalisty. Bo specjalistą od własnych myślisz stajesz się sam. Na rozmowy ze swoim wnętrzem masz czasu, ile tylko zechcesz. Nikt Cię nie goni, nikt Ci nie przeszkadza. Jest tylko szum drzew w tle i rozkoszny zapach.
  4. Obserwacja przyrody, ludzi i miejsc. Czasami zobaczysz przebiegające zwierzę, usłyszysz śpiewające ptaki albo spotkasz osoby, które także wybrały się na chwilowy odpoczynek. Być może będzie tak, że zetkniesz się z jakąś sytuacją, z której później wyciągniesz wnioski. Bo spacer to też obserwacja wszystkiego tego, co wokół Ciebie się dzieje.
  5. Szukanie inspiracji. Zauważyłam, że piesze wędrówki sprzyjają kreatywnemu myśleniu. W przyrodzie odnajduję wiele inspiracji, które stają się zalążkiem do powstawania pomysłów. Często las, czy park stają się miejscem, do którego przy odpowiedniej temperaturze lubię pójść z kocem, siąść i pisać. To tam powstają najlepsze teksty!

 

IMG_8622

IMG_8710 IMG_8849IMG_8767 IMG_8733 IMG_8877IMG_8860 IMG_8840ZDJĘCIA – DARIA IWANEK