IMG_5919

,,Artysta nie jest sługą ani kierownikiem, nie należy ani do narodu, ani do świata, nie służy żadnej idei ani żadnemu społeczeństwu.
Artysta stoi ponad życiem, ponad światem, jest Panem Panów, niekiełznany żadnem prawem, nieograniczany żadną siłą ludzką. (…)
Artysta, który chce pouczać „ubogich w duchu”, chce być ich kierownikiem, niechaj raczej zostanie agitatorem, albo założy olbrzymie falansterye, o jakich Fourier marzył, bo królestwo ubogich w duchu – to chleb, a nie sztuka.
Artysta, który nagina się do wymagań poszczególnego społeczeństwa, pochlebia mu, podaje mu przeżuty i lekki do strawienia obrok – (zapomniałem, że mówię o artyście, zacząłem mówić o pokornym wole roboczym).
Artysta, który pragnie poklasku, a skarży się na małe uznanie tłumu, stoi jeszcze w przedsionku sztuki, nie czuje się jeszcze panem, który łask nie żebrze, tylko hojną ręka je na tłum rzuca, i nie pragnie podzięki – tej pragnie tylko plebejusz, w duchu tej pragną tylko dorobkiewicze.
Artysta, który się skarży, że rozrzucając skarby swego ducha, kala swą duszę przez zetknięcie się z tłumem, przeszedł święty próg, ale się myli. Człowiek, nie uznający żadnych praw, stojący ponad tłumem, ponad światem, kalać się nie może.”

Autor: Stanisław Przybyszewski, Confiteor, „Życie”, nr 1, rok III, 10 stycznia 1899, Kraków


Ktoś kiedyś powiedział, że warto próbować, ryzykować i walczyć o swoje marzenia, bo bez nich stajemy się przezroczyści. Odnosi się to do wszystkiego, do każdej dziedziny jaką się zajmujemy. Ale mam wrażenie, że artyści mają inaczej, trudniej. Bo to, co robią może być nazwane sztuką lub nie. I choć nie powinniśmy ujmować tego pojęcia w żadnych granicach, to często to robimy, krytykując i nie podejmując próby zrozumienia.

Na przestrzeni wieków postać artysty postrzegana była na różne sposoby. Czasami były to osoby wybitne, wpływające na kształt otaczającego je świata. Niekiedy traktowano ich jednak jak pasożyty, nie oferujące społeczeństwu niczego wartościowego. Zarówno szaleni geniusze jak i sumienni wyrobnicy – postacie artystów i ich dzieła poruszały naszą wyobraźnie od niepamiętnych czasów. Dlatego w cyklu o obliczach kobiecości, nie mogło zabraknąć kobiety – artystki!
Z definicji będzie znacznie różnić się od przedstawianych przeze mnie dotąd kobiet. Z jednej strony można by sucho stwierdzić, że jest to osoba, która tworzy działając w oparciu o własną koncepcję. Ale nie o to chodzi we wpisach, w których próbuję pokazać różne oblicza kobiecości.

Kobieta Artystka to ktoś, kto ma niebywałą wrażliwość. Pokuszę się o stwierdzenie, że to właśnie Ona, jest tą najwrażliwszą. Posiada wielkie serce w stosunku do innych ludzi czy nawet zwierząt. Jak nikt inny umie dostrzegać i zwracać umiejętność na detale. Widzi zdarzenia, których zwykły człowiek nie zauważa. Dodatkowo potrafi czerpać przyjemność z małych rzeczy. Zwykłe sytuacje zamienia w niezwykłe. Śniadanie czy spacer z taką osobą mogą stać się magicznymi podróżami, z których nie chce się rezygnować.
Posiada bardzo bogate wnętrze, dzięki któremu umie słuchać i wspierać. Jednakże Jej introwertyczna dusza nie szuka na siłę towarzystwa. Swoją prawdziwą osobowość pokazuje dopiero w gronie zaufanych osób. Miewa zmienne nastroje. Często nie potrafi odnaleźć się w natłoku myśli, które bombardują Ją z każdej strony. Potrzebuje dużo wolnej przestrzeni. To osoba, której nie zatrzyma się przy sobie stawiając Jej granice i zabraniając czegoś. Celebruje wolność i dzikość.
Najbardziej lubi spędzać czas na swoich twórczych pasjach. Muzyka, taniec, fotografia, malarstwo, teatr, literatura. Wtedy nie liczy godzin, czas płynie swoją drogą, niezauważalną dla Niej. Zapomina o codzienności, o kłopotach, zdrowiu, tym, co się działo. Bo pasja daje Jej możliwość rozładowania drzemiących emocji. Jest to sposób na odreagowanie, ucieczkę od zmartwień i trosk. Chwila relaksu, wyciszenia, czas, kiedy naprawdę jest sobą. Posiada wiele pomysłów, celów, marzeń. Brakuje Jej jednak czasami pewności siebie oraz asertywności. Ale nie zawsze. Są kobiety, które w swojej twórczości są zdecydowane i odporne na krytykę, która Je spotyka. Potrafią iść za nimi tłumy sprzymierzeńców i wspólnie walczą o sprawy ważne dla społeczeństwa.

A jaka Waszym zdaniem jest kobieta – artystka? Czy też postrzegacie Ją jako osobę na swój sposób uduchowioną? I czy któraś z Was utożsamia się z tym typem kobiecości?

IMG_5872IMG_5973 IMG_5933 IMG_5950 IMG_5979 IMG_5900

ZDJĘCIA – DARIA IWANEK 

* prace artystyczne wykorzystane podczas zdjęć – DOMINIK IWANEK