IMG_0784

Kurtka jeansowa czyli uniwersalność, minimalizm i casual style!

Znacie mężczyznę, który nie nosi jeansów? Ja nie, chociaż tak, no są małe wyjątki. Aaa kurtkę jeansową? No to zdecydowanie już więcej. Mimo wszystko słynna katanka (określenie „katana” pochodzi od kurtek, które nosili amerykańscy więźniowie, były one wykonane z jeansu) jest godna uwagi, ponieważ jest z nami już ponad 150 lat.
Mężczyzna noszący kurtkę jeansową niczym się nie wyróżnia. Oj tak naprawdę może i to bardzo się wyróżniać, wystarczy trochę pomyśleć i dać się ponieść lekkiej wyobraźni. Dlaczego lekkiej, bo za duża też tu nie jest wskazana. To taki element garderoby, który posiada wiele osób i bardzo dobrze, bo według mnie powinna znajdować się w szafie każdego mężczyzny. Ale no właśnie, jak wyglądać dobrze w kurtce jeansowej mimo jej uniwersalności?

Jak się okazuje uniwersalność to bardzo dobra cecha, bo tak naprawdę z niczego można zrobić coś naprawdę stylowego. Co więcej sprawdza się zarówno jesienią jak i w chłodne wiosenne dni. Na pewno kurtka jeansowa nie jest tak popularna jak spodnie z tego samego materiału, ale katana również pasuje niemal do wszystkiego. Można kombinować z nią na różne sposoby.

Do luźnej, krótkiej dobrze dopasowanej kurtki, warto założyć białą koszulkę z kołnierzykiem, sportowe buty lub trampki oraz bojówki w wersji slim. Ja postawiłem na czarne spodnie regular, ponieważ idealnie komponowały się z luźnym kardiganem o tym samym kolorze oraz koszulką. Żeby nie było za dużo czarnego, dla kontrastu założyłem czerwone new balance, które polecam w każdej wersji z jeansówką. Czarne spodnie bardzo dobrze kontrastują z kurtką, natomiast wydłużony kardigan przypominający nietoperza dodaje nutkę oryginalności, wydłuża kurtkę oraz wygląda jakby był elementem katany. Kardigan posiada również bardzo przydatny kaptur, którego nie posiada kurtka. Dobrze on leży na jeansówce i urozmaica styl, przy czym nie grzeszy modowym przepychem. Bo o to chodzi, żeby zachować w tym casual i minimalizm, nie wydziwiać, a mimo tego zachwycić i dać innym odczuć pozytywne emocje.
Jeżeli chcemy wyglądać bardziej elegancko, a mimo tego mieć na sobie jeansówke i zachować casualowy styl, to polecam założyć pod kurtkę białą koszule. Można również na kurtkę, której poświęcony jest artykuł, założyć sportową, półformalną marynarkę. Co do spodni, to zachęcam do chinosów ( wszystkie kolory z wyjątkiem niebieskiego). Warto też pomyśleć o mokasynach lub półformalnych półbutach, a także o luźnie założonym krawacie.

Kolejnym punktem, który potwierdza jej uniwersalność są fotografie, na których Kinia ma założoną jeansówke na swoją stylizacje. Mimo, że kurtka jest męska, idealnie pasuje do szarej spódniczki oraz krótkiej bluzy z kapturem. Dlatego, kiedy idziemy ze swoją dziewczyną na spacer i zrobi się chłodno, to nasza ukochana chętnie nam ją ,,ukradnie”.
Mimo to są pewne wyjątki. Nie zakładajmy zarówno spodni jak i kurtki jeansowej razem chyba, że chcemy wyglądać jak kowboj z dzikiego zachodu albo poszukiwacz złota. Kurtka jeansowa nie powinna być łączona z takimi elementami ubioru, które pierwotnie były do niej stosowane (kapelusze, kowbojki). Unikaj też flanelowych koszul oraz wszystkich ubrań, które kojarzą się z dawną pracą na roli czy w kopalni itp.

Wydaję mi się, że warto mieszać style, bo odtwarzanie dokładnie tego, co było jest już passe. Styl Marty Mcfly z serii filmów z lat 80 ,,Powrót do przyszłości” to już nie to. Na pewno też nie można pozbywać się elementów garderoby, które wychodzą z mody, bo jak się okazuje mogą się później przydać. Przecież jeszcze jakieś 15 lat temu kurtki jeansowe leżały zakurzone w szafie, bo ludzie wstydzili się je zakładać.

IMG_0769 IMG_0794 IMG_0778 IMG_0894IMG_0954 IMG_0795 IMG_1050 IMG_1076 IMG_0801 IMG_1017IMG_0934 IMG_0812IMG_1033IMG_0787

TEKST – Szczepan Ciesielski 

ZDJĘCIA – Szczepan Ciesielski i ja