Poznań wydawać mogłoby się, miasto jak miasto, jakieś tam koziołki czy coś takiego. Nic bardziej mylnego, ma w sobie coś niezwykłego, wieje od niego ekskluzywnością, ładem oraz nowoczesnością. Położona na zachodzie stolica Wielkopolski jest dobrym miejscem na wyjazd na weekend i to zdecydowanie dłuższy niż 2-dniowy, bo jak sami się przekonaliśmy nawet 3 dni nie do końca nam wystarczyły… Mimo to bardzo zaangażowaliśmy się w ten wyjazd i nie próżnowaliśmy, chcieliśmy jak najwięcej zwiedzić, dowiedzieć czegoś więcej o mieście. No i wiadomo, zrobić parę sesji zdjęciowych na bloga.

IMG_22621. Stary rynek w Poznaniu: gdy tylko dotarliśmy na miejsce, rozpakowaliśmy się i udaliśmy na Rynek, który jest baaaardzo duży. Jeśli nie wiecie, to jest on trzecim co do wielkości w Polsce i jednym z największych w Europie. Ma kształt kwadratu, a jego centralne miejsce zajmuje Ratusz. Na rynku mogliśmy oglądać wiele pięknych, kolorowych kamienic, ale także fontanny, Pałac Mielżyńskich czy Działyńskich oraz wiele innych domków budniczych. Wieczorem koniecznie należy wybrać się do lokalnych ogródków restauracyjnych i pubów. Z pewnością nie pożałujecie!

IMG_2200

Happy (1)

Happy (2)

IMG_2285

2. Ratusz: znajdziecie go oczywiście na Starym Rynku. Jest to renesansowy budynek z wysoką wieżą ratuszową, widzianą z daleka miasta. Codziennie, punktualnie o godzinie 12 z wieży odgrywany jest hejnał Poznania. Ale jest jeszcze jedna atrakcja, która raduje nie tylko dzieci, ale także dorosłych! Mowa tutaj o koziołkach poznańskich, które pokazują się turystom stykając się swoimi rogami : )

IMG_22313. Mural (koziołki): Uważamy, że jak miasto posiada murale, jest o wiele bardziej atrakcyjne i weselsze. Takie jak ten, bez wątpienia do takich należy. Znajduje się na ścianie jednego z poznańskich hotelów od strony ul. Św. Marcina. Nawiązuje do symbolu miasta, czyli poznańskich koziołków. Przechodząc obok muralu, wyobraziliśmy sobie, że napis ,,Dzień Dobry W Poznaniu!” to tak naprawdę głos dwóch, sympatycznych koziołków, które o poranku zapraszają młodą, zakochaną parę do zwiedzania i podziwiania Poznania. Dlatego przystanęliśmy chwilę obok muralu, odpowiedzieliśmy ,,dzień dobry” nowym znajomym, zrobiliśmy sobie na pamiątkę z nimi zdjęcie, by na koniec wyruszyć, zgodnie z zapewnieniem koziołków na zwiedzanie pięknego Poznania.

IMG_2445

Happy4. Fontanna Wolności: Każdy z nas lubi fontanny. Jeszcze jak pogoda jest bardzo słoneczna, to aż miło jak spadnie na nas kilka kropel. Ta w Poznaniu nie należy do najbardziej znanych w Polsce. Natomiast kusi swą młodością, urokiem oraz kształtem. Przypomina wypełniony wiatrem żagiel. Zbudowana jest z dwóch skrzydeł, po których spływa woda do płytkiego, ponad dwudziestometrowego basenu. Trzeba również docenić projektantów za zbudowanie kładki z drewna, ponieważ nowoczesna fontanna z giętkiego szkła doskonale się z nią komponuje. Co tu dużo pisać jest to dobra inwestycja Poznaniaków. Plac Wolności nie należy do cichych miejsc, a taka fontanna jest dla ludzi enklawą spokoju, w której mogą się schować między dwoma zgiętymi skrzydłami i posłuchać szumu wody, zamiast gadający ludzi. Jest to dominujący i istotny element placu Wolności i bez wątpienia czuć tam wolność!

IMG_2500

Happy (3)

IMG_25225. Zamek Królewski: Budowla wzniesiona jest na Wzgórzu Przemysła. Była to rezydencja wielkopolskich Piastów. Zamek mieści się na niewysokim wzniesieniu w pobliżu Starego Rynku. To co najbardziej przykuwa uwagę turystów do tego miejsca to 43 metrowa wieża zamkowa, z której można podziwiać widoki na miasto i okolice. Co więcej, mieści się tutaj Muzeum Sztuk Użytkowych. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie zaprezentowano około 2000 przedmiotów, którymi człowiek musiał się posługiwać, w różnych okolicznościach od średniowiecza do współczesności. Zamek Przemysła, bo tak często nazywany jest ten zamek, mimo, że został wzniesiony w XII wieku przez króla Przemysła II, nie należy do najstarszych budowli. Mówi się o nim nawet, że jest najmłodszym zamkiem w Polsce, ponieważ przez lata został dotkliwie niszczony i odbudowywano go na nowo. Jego kształt powstał w latach 2010-2013. Wiele ludzi ma pretensje, że odbudowany zamek unoszący się nad starówką, nijak ma się do historii, wytykając mieszankę stylów.  Na pewno jest to racja, ale czy zawsze trzeba dokładnie wszystko odtwarzać? Być może był problem z dokładną rekonstrukcją budowli sprzed lat i postawiono na coś innego. Dla miłośników historii będzie to raczej smutny punkt wycieczki. Jednak warto było tam pójść, choćby dla klimatu jaki panował wokół budowli i pięknych widoków. Zresztą zobaczcie sami!

IMG_2342 Happy (4) Happy (5) IMG_2419

Już w przyszły wtorek kolejna część wpisu z pięknego Poznania. Do zobaczenia za tydzień!

TEKST i ZDJĘCIA: SZCZEPAN CIESIELSKI I KINGA IWANEK