#cykloblogerach 1

Ania Zając

Fot. TVN

Parę miesięcy temu podczas festiwalu dla twórców internetowych w Łodzi postanowiłam zapytać kilka rozpoznawalnych osób w sieci, czym tak naprawdę jest praca blogera, ile czasu zajmuje i czy każdy może to robić. Tak powstał cykl o blogerach. Rozmowy z osobami, które zgromadziły wokół siebie naprawdę duże grono obserwatorów, możecie usłyszeć na antenie Radia Centrum w audycji Kulturologia w każdą niedziele między godziną 17 a 18. Natomiast dla tych, którzy nie zdążą posłuchać materiału, przygotowaliśmy wywiady w formie transkrypcji.

Pierwszą osobą, z która miałam przyjemność chwilę porozmawiać była Ania Zając. Jest Ona współodpowiedzialna za stworzenie czegoś niesamowitego w naszym kraju. Ania to współorganizatorka See Bloggers , ale także autorka bloga fashionable.com.pl

Kinga Iwanek: Dlaczego warto blogować?
Anna Zając: Jest to bardzo przyjemna pasja, a także praca dzięki której można poznać wielu fantastycznych ludzi, zbudować niesamowite relacje. To chyba coś nieprzewidywalnego w naszym życiu, dzięki czemu każdy miesiąc, rok jest inny. Można się dużo nauczyć o samym sobie, ale też o ludziach, świecie, ponieważ jest to praca bardzo kreatywna.
K.I. Jak zaczęła się Twoja przygoda z blogowaniem?
A.Z. Studiowałam dziennikarstwo. Na ostatnim roku przygotowywałam prezentację o nowych mediach. To było osiem lat temu, w moim projekcie głównym tematem były blogi, przede wszystkim zagraniczne, bo w Polsce to jeszcze raczkowało. Nawet moi koledzy z roku dziwili się, czym są te blogi. Uważali, że dziennikarstwo to radio czy telewizja, a nie blogi. Potem powiedziałam swojemu mężowi, że może warto byłoby coś takiego założyć. Mój mąż długo się nie zastanawia, kiedy czuje dobry pomysł. Dlatego kupił domenę, wymyślił nazwę i założył stronę. Powiedział mi, żebym pisała, jeśli mam ochotę.
K.I. Jak wygląda Twój dzień pracy?
A.Z. Mój dzień jest bardzo długi. Zwłaszcza przez organizację See Bloggers, ponieważ praca przy tym wydarzeniu zajmuje całemu teamowi, dosłownie cały rok. Ostatnie pół roku jest bardzo intensywne i trzeba to połączyć zarówno z prowadzeniem bloga, kanałem Youtube, Instagramem, Facebookiem itp. Jest to trudne, więc dzień jest bardzo długi i intensywny, ale dzięki temu też bardzo kreatywny, dużo się dzieje. W zasadzie mogę mieć jakiś plan na dany dzień, ale on i tak będzie zniwelowany, ponieważ zawsze coś nowego się wydarzy.
K.I. Co trudnego jest w pracy blogera?
A.Z. Z moim mężem Kubą, z którym prowadzę bloga, uważamy, że czasami za mało stawiamy na ,,prywatę”. Wtedy rodzina schodzi na drugi plan i praca staje się ważniejsza. Pewnie dlatego, że dla nas ważni są ludzie. Bardzo chcemy żeby czuli, że ich szanujemy. Odpowiadamy na komentarze, wiadomości. Jesteśmy dla nich dostępni. Czasem może prywatne życie na tym cierpi, ale nadal uważam, że jest cudownie i kochamy to, co robimy.
K.I. Czy blogowanie musi być pasją?
A.Z. Musi. Bez pasji nie ma szans zrobić tego dobrze. Dzięki niej wokół bloga można zgromadzić prawdziwą społeczność. Dlatego filarem, tegorocznej edycji See Bloggers jest pasja*, ponieważ od niej powinno się zaczynać, a nie myśleć o cyferkach czy kampaniach reklamowych. Oczywiście to wszystko może być, ale to przyjdzie, jeżeli będziemy blogować z pasją.

*w 2018 roku hasłem edycji była pasja, w tym roku tematem przewodnim będzie autentyczność ; )

Transkrypcje przygotował Szczepan Ciesielski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *