IMG_1583

Nauka. Właśnie! Kiedyś, gdy zaczynałam myśleć, o tym, że mam zacząć się uczyć, to mój nastrój znacznie się obniżał. Siadałam do sterty notatek z kwaszoną miną i tylko modliłam się, by jakoś w miarę sprawnie przez to przebrnąć i zacząć robić coś bardziej przyjemnego. Pomimo, że studia, które wybrałam są naprawdę ciekawe, to nigdy nie paliło mi się, żeby materiał przyswajać z dnia na dzień. Zawsze zostawiałam wszystko na ostatnią chwilę, by w efekcie kląć po nocach sama do siebie, że nie zabrałam się, za to wcześniej. Niedawno odkryłam coś rewelacyjnego, o czym z początku pomyślałam, że to jest niezły shit … kolejny, żeby tylko się sprzedać.

Studygram
To taki profil na Instagramie. Popularny już nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Możemy na nim podejrzeć, jak uczą się inne osoby, ale również jak wyglądają ich miejsca do wkuwania ; ) Ludzie wrzucają tam także zdjęcia swoich notatek czy artykułów papierniczych. Ale to nie wszystko. Pod fotografią studygramowicze dzielą się swoimi doświadczeniami z danej chwili przyswajania wiedzy.

Co daje nam prowadzenie takiego konta?
Mogłoby się wydawać, że poza zamieszczaniem zdjęć i treści, to w sumie zero korzyści. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że prowadzenie takiego konta wiąże się z wymianą praktyki między studentami czy uczniami. Tworzą oni naprawdę duże społeczności, dzięki którym nie czują się osamotnieni w nauce. A gdy potrzebna jest pomoc czy rada, to zawsze znajdzie się osoba, która wesprze.

IMG_1543 IMG_1528

Przygotowałam dla Was zestaw 5 kont studygramowych i zapytałam autorki, o to jak zaczęła się Ich przygoda z prowadzeniem takiego profilu oraz co daje im studygram : )

1. medreamm – Moja przygoda zaczęła się w momencie dostania się na studia medyczne. Gdy uczyłam się do matury, oglądałam studygramy z prywatnego konta i bardzo mnie to motywowało do nauki w chwilach kryzysowych. Dlatego, jak dostałam się na medycynę, to pomyślałam, że ja też mogę tak motywować innych do nauki i mogę podzielić się trochę radami, jak się uczyć, na co zwracać uwagę itp. Nie współpracuje z żadnymi firmami, nie przyjmuje żadnych dziwnych ofert od wody mineralnej czy past do zębów, bo dla mnie wygląda to po prostu mega sztucznie. Jeśli trafiłoby się coś, co mnie naprawdę urzeknie, coś co naprawdę byłoby godne polecenia to owszem. Oczywiście nie dostaje też żadnych pieniędzy za prowadzenie konta. Myślę, że dzięki studygramowi sama dostaje od innych motywacje do pracy, mogę podzielić się ciężkim dniem i dzielić się radością z sukcesów. Czuję też dużą przyjemność z dzielenia się moimi pracami plastycznymi, bo gdyby nie studygram, pochwaliłaby mnie tylko moja mama i chłopak.

medreamm-kinganawieszaku

2. pasja.weterynaria – Warto pokazać ludziom, że nie można się poddawać. Nawet, jeśli matura nie pójdzie najlepiej (jak w moim przypadku było), to jak za pierwszym czy drugim razem się nie uda, to uda się za trzecim! Uważam, że radzę sobie na studiach nie najgorzej. A nieszczęsny egzamin maturalny wcale nie decyduje czy będziemy dobrymi czy złymi studentami. Warto walczyć do skutku. 

kinganawieszaku-pasja.weterynaria3. jakiestudia – Zaczęłam prowadzić to konto jakoś we wrześniu 2017 roku, po tym jak odkryłam kilka podobnych kont. Stwierdziłam, że to coś bardzo dla mnie, bo lubię się uczyć, ale potrzebowałam motywacji do samodzielnego przygotowywania się do poprawy matury. Konto pozwoliło mi poznać masę osób w podobnej sytuacji i dzięki temu nie było mi wcale trudno. Teraz studiując, dalej motywuję siebie, ale też chętnie pomagam innym, służę poradą i mam nadzieje, że nieco przybliżam obraz tego, jak naprawdę wyglądają studia medyczne.

kinganawieszaku-jakiestudia

4. maturawinner – Zaczęłam prowadzić studygrama przed rozpoczęciem 3 klasy liceum. Natrafiłam na kilka różnych studygramów przez przypadek. Podczas przeglądania kont dostałam dużej motywacji do własnego działania i także założyłam swojego. Bardzo chciałam przekazać moją motywacje innym, a szczególnie maturzystom. Dlatego dużo jest wyszukanych przeze mnie cytatów, żeby dotrzeć w jakiś sposób do każdego. Studygram bardzo pomógł mi obrać dobrą drogę nauki, od razu wiedziałam jakie książki dodatkowe kupować, jakich błędów nie popełniać i jak dobrze rozplanować sobie plan nauki. Jedyne co powinno się zapamiętać – podchodzić z dystansem do świata studygramerów. W życiu nie jest tak pięknie i łatwo, jak widać na zdjęciach.

kinganawieszaku-maturawinner

5. erytropoetyna – Na początku obserwowałam różne studygramy z konta prywatnego i pomyślałam sobie, że do takiego grona chciałabym dołączyć – i oto jestem! W życiu nie spotkałam tylu miłych i bezinteresownych osób. Prowadzenie takiego konta to sama przyjemność. 

kinganawieszaku-erytropoetyna

Jakie konta zatem obserwować?
Myślę, że zdecydowanie te, które nas inspirują. Warto poszukać profili związanych z tym, co studiujemy, uczymy się czy po prostu, co nas ciekawi. Z pewnością żadnych problemów ze znalezieniem świetnych instagramowych profili nie będą mieli studenci medycyny oraz osoby ze zbliżonych kierunków. Tych kont jest najwięcej, również u nas w Polsce. Jednakże, jeśli dobrze poszukamy znajdziemy także studygramy ludzi studiujących prawo, dziennikarstwo, języki obce, czy biologie i chemie. Znajdą również coś dla siebie licealiści, maturzyści czy osoby poprawiające maturę.

Co ważne!
Instagram daje możliwość nagrywania relacji, ale także prowadzenia tak zwanych transmisji live. Dlatego mając studygrama można przeprowadzać lekcje na żywo. Umawiać się ze swoimi obserwatorami na konkretną godzinę i opowiadać im o tym, czego w danej chwili się uczymy. Taki live jest bardzo motywujący, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że nasze poczynania oglądają ludzie. Fajnym pomysłem jest np. przeprowadzanie live’a w dwie osoby. Wtedy uczycie się nie tylko ze znajomym, ale także ze społecznością na Instagramie ; )

Kto z Was chętnie zajrzałby na takie konto? A może posiadacie własne? Podrzucie linki w komentarzach, chętnie wpadnę ; )